Yararlı Bilgiler

Gözlük kullanımı hakkında bilgiler

Deforme olmuş, özensiz kullanılmış bir gözlük hem estetik açıdan hem de sağlık yönünden olumsuz sonuçlar doğurur. Görme fonksiyonu bozulduğu için baş ağrısı, yorgunluk, çift görme gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir.
Gözlük kullanan kişilerde bir süre sonra bazı alışkanlıklar oluşur. Bu alışkanlıklar en baştan itina üzerine kurulursa göz, gözlük sağlığı ve gözlüğün ömrü açısından faydalı olacaktır. Gözlüğü takıp çıkarırken, silerken, bir zemin üzerine koyarken, kılıflı veya kılıfsız olarak cebe, çantaya yerleştirirken yapılan bazı zorlamalar gözlüğün ayarlarını ve ömrünü etkiler.
Oluşan deformasyonlar hem estetik hem de fonksiyonel açıdan hoş olmayan, olumsuz sonuçlar doğurur. Deforme bir gözlük cilde pişik ve kızarıklık gibi zararlar verir. Çerçevedeki kaykılmalar kulak arkası, şakaklar ve burun üzerinde ağrı oluşturur. Görme fonksiyonlarını etkiler. Astigmatik ve prizmatik etkiler meydana getirerek bulanık görmeye, çift görmeye, yorgunluğa ve baş ağrısına sebep olabilir.

Tüm bu olumsuzlukları gidermek için nelere dikkat etmeliyiz?

Gözlük, kullanılmadığı zamanlarda mutlaka dıştan sert, içten kadifemsi koruyucu bir kılıfla muhafaza edilmelidir.

Çerçeve ayarı sık sık kontrol edilmelidir. Bunu anlamak için gözlük sapları açılarak düzgün bir zemine konulur ve sapların düz ve eşit biçimde zemine değip değmediğine bakılır. Ayrıca sap açıklıklarının gövde ile tam dik açı oluşturması önemlidir. Sapı dışarı doğru açılmış bir gözlük yüze bol gelecek ve düşme eğilimi gösterecektir.

Sap vidalarının gevşemesi sapların camlara çarparak çizik ve matlık oluşmasına sebep olacaktır.

Camları temizlerken yumuşak ve su tutan bezler kullanılmalıdır. Camlarda silmekle çıkmayan lekeler varsa özel temizleyiciler kullanılabilir. Bunlardan bulunamazsa şampuanla camlar ovalanır. Deterjan kullanılmamalıdır. Bol su ile durulanarak tekrar bezle kurulanır. Gözlüklerin en çok yanlış silme ve temizleme nedeniyle deforme oldukları unutulmamalıdır.

Gözlük, yüze takıldığında, burun köprüsünün tam ortasından dikine bir düzlem bulunduğu varsayılarak, sağ ve sol gövdelere bakıldığında her iki taraf da simetrik olmalıdır.

Gözlük gövdesinin her iki yandan bakıldığında yanağa doğru eğimi eşit olmalı ve yanağa değmemelidir.

Sap uzunlukları, uçları, büküm yerleri kişinin yüz yapısına uygun olmalıdır.

Menteşe ve cam vidaları uygun sıkılıkta olmalıdır.

Değişme zamanı gelmiş, ana materyali bozulmuş, deforme olmuş, camları çizilmiş, matlaşmış, kanallarına temizlenemeyen kirler birikmiş bir gözlüğü kullanmakta ısrar etmenin göz ve görme sağlığınıza zarar vereceği, baş ağrısı ve fizikî tahrişe neden olabileceği, kısacası sağlıklı olmadığı unutulmamalıdır.

GÖZLÜK CAMLARI ÇİZİLMEMELİ
Gözlük camlarınızın çizilmemesi için özen gösterin. Gözlüğünüzü bir yere koyarken fiziksel olarak yıpratmamaya çalışın. Deforme olan gözlükler görme fonksiyon-
larını etkiler.

Translate »