Yararlı Bilgiler

Çerçeve Seçmenin Püf Noktaları

  • Rahatlık : Burada amaç hedef gözlüğün bütün fonksiyonlarından onu yüzünüzde yokmuş gibi hissetmektir.yararlanırken yüzünüzde minimal hissetmektir. Bu söylediğimizi birçok kez gözlük alanlar gözlüklerini bir öncekilerle kıyaslayarak değerlendirebilirler. En temel test ise gözlüğü yüzümüzde bir protez, bir yabancı unsur gibi hissetmemektir. Gözlüğümüz yüzümüzde temas ettiği yerlere uyumlu olmalıdır. Burnumuza ve kulaklarımıza uygun eğimlerle oturmalı, metal kısımlar tenimizle temas etmemeli, yanaklarımıza ve şakaklarımıza baskı yapmamalıdır.
  • Estetik : Hepimiz az ya da çok aynaya bakarız. Bir gözümüz aynadadır. Kendimize ve görüntümüze çeki düzen veririz. İyi görünmek, görüntümüzle doğru mesajı vermek isteriz. Öyleyse kuralı birlikte koyalım: Gözlüğümüzle de kendimizi beğenmeliyiz. Gözlüğümüz görüntümüzü bozmadığı gibi tamamlamalıdır ve hatta görünüşümüze olumlu katkısı olmalıdır.
  • Teknik : En basit tanımıyla gözlük, gözlerimizin önündeki bir çift mercektir. Bu merceklerin işlevi gözümüzdeki kırılma kusurunu düzelterek doğru görmemizi sağlamaktır. Bunun tam olması için de kırılmanın göz bebeğimizin karşısında olması, astigmat açısı, çerçevenin şekli gibi uzmanların bileceği bir çok teknik doğrular gerekmektedir. Aksi durumlarda görmemiz tam düzelmeyecektir.
  • Ekonomi : Gözlük almanın ve kullanmanın maddi bir boyutu elbette vardır. Çoğu kullanıcı ilk fiyat araştırmasının sonucunda gözlüğün “pahalı” olduğuna hükmeder. Bu kanı genellikle yanlıştır. Gözlüğün fiyatı; üretildiği ülke, üretildiği yıl (Yani modasını geçip geçmediği), imalatında kullanılan malzeme, kullanılan çerçevenin markası , imitasyon (taklit) olup olmadığı , kullanan resmi reçeteyle gelmişse reçete bedeli gibi unsurlara göre değişir. Gerçek fiyatı araştırma yapan tüketiciler ve uzmanlar bilebilir. Şunu da unutmamak gerekir; En ucuz gözlük bile doğru muayene, doğru çerçeve ve cam seçimini içermelidir. En yüksek bedelle alınan gözlüğü bile her gün severek kullanıyorsak ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşılık; çok düşük bir bedelle almanıza rağmen, gözlüğünüzü kullanamıyorsanız; harcamanız hedefine ulaşmamış demektir.

Oval yüz: Oval yüze hemen her çerçeve uyar. Yumuşak köşeleri olan ve şakağa doğru yükselen kare şeklinde çerçeveler oval yüzlere özellikle yakışır.
Çerçeve önerileri : Herhangi bir çerçeve

Yuvarlak yüz: Çerçevelerin yüzü daha uzun ve ince göstermesi gerekir. Genel anlamda aranması gereken yüzün en geniş kısmına eşit veya çok az daha geniş çerçevelerdir. Yüksek şakaklı çerçeveler daha uzun bir profil etkisi verir. Kaş çizgili çerçeveler de (kalın veya belirgin üst çerçeveler) gözü çekik gösterir ve bu etki yüzün daha uzun görünmesini sağlar.

Çerçeve önerileri : Köşeli veya dikdörtgen, genişçe çerçeveler.

Elmas şekilli yüz: Bu yüz tipinde geniş veya yüksek elmacık kemikleri, dar alın ve çene bulunur. Oval çerçeveler yüzün kenarlarını yumuşatır; yumuşak kıvrımları olan kare çerçeveler de aynı etkiyi yaratabilir. Her durumda çerçevenin elacık kemiklerinin genişliğinden daha geniş olmamasına dikkat edilmelidir.

Çerçeve önerileri : Oval, kare, çerçevesiz.

Kare yüz:Bu tip yüzde kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemikleri bulunur. Köşeleri yumuşatmak için yumuşak, kıvrımlı çerçeveler seçilerek yüze anlam verilebilir. Klasik oval çerçeveler de bu yüz tipine yakışır.

Çerçeve önerileri : Oval, yuvarlak.

Uzun yüz: Yüzün en geniş yerinden daha geniş olmayan bir çerçeveyle yüzün olduğundan daha geniş ve kısa görünmesi sağlanabilir. Bu tip yüzde yuvarlak ve kare çerçeveler çok başarılıdır. Enine hatları kısa, boyuna hatları uzun olan çerçeveler de bu yüze göredir.

Çerçeve önerileri:Yuvarlak, kare.

Üçgen yüz: Göz bölgesi vurgulanarak yüzün alt kısmındaki vurgu azaltılmalıdır. Şakağa doğru sivrilen çerçeveler bu dengeyi sağlamakta yardımcı olabilir. Alt çerçevesi olmayan metal modeller de deneyebilirsiniz.

Çerçeve önerileri : Üst hatları düz olan çerçeveler.

Translate »